28 Februar 2013 - Nordhausen - Nord, dworzec kolejowy. Na tym przystanku następuje zmiana trakcji na elektryczną. Tramwaj zmienił również numer linii z 10 na 6.
28 April 2012 - Łódź, ul. Karolewska. Zgierska "szóstka" wjeżdża na teren pętli i dworca autobusowego Łódź-Kaliska. Obecnie autobusy miejskie kończą trasę kawałek dalej - przed wejściem do budynku dworca kolejowego.
1 Juni 2010 - Białystok, ul. 27 Lipca. W roku 2012 białostockie spółki wycofały wiele MANów drugiej generacji, w tym wszystkie NL202. Tym samym w Białymstoku na liniach BKM nie spotkamy już pojazdów dwudrzwiowych. Wszystkie autobusy mają również wyświetlacze.
15 Dezember 2012 - Opoczno, ul. Przemysłowa. Patrząc na rozkład jazdy tutejsze MPK w soboty trudni się co najwyżej dowożeniem pracowników na zmianę do zakładów płytek ceramicznych. Niestety ten kurs ruszył spod fabryki zupełnie pusty, za to chwilę wcześniej jechała cała kolumna osobówek.
5 Dezember 2012 - Olsztyn, ul. (stara) Bałtycka. Autobus stanął na przystanku "Wodna". W białym domu po prawej coś musi być, bo wisi jakaś czerwona tablica. Niestety nie spojrzałem się dokładnie co tam jest. Możliwe, że to jest powodem uruchomienia tego kursu.
Drugim powodem może być to, że niedaleko stąd mieszka radny którego imienia i nazwiska nie znam. ;)
Sama droga wcześniej była wyłożona brukiem, lecz wyremontowano ją i wylano asfalt. Właśnie - ciekawe dlaczego? ;)
5 Dezember 2012 - Olsztyn, ul. Bałtycka. Linia 6... No właśnie nie wiem od kiedy, ale musi to być świeża zmiana, jeździ starą Bałtycką. Sprawa co najmniej dziwna, bo linia nr 6 jedzie tędy tylko raz (o 13:45 na przystanku "Wodna") i tylko w dni robocze. No i tylko w jedną stronę czyli w stronę Cementowej.
15 Juli 2010 - Lublin, ul. Nałkowskich. Oto komora silnika w MANie NL263. Czysto i schludnie, bez smaru, pyłu i brudu. Silnik poziomy - MAN uparcie się trzyma się tej koncepcji, promowanej od lat 50., nawet w niskopodłogowcach. W zasadzie tylko MAN i Mercedes są na polu walki rynkowej z poziomym silnikiem w niskopodłogowych autobusach. Solaris, Irisbus, Volvo, Scania, VDL - cała reszta przyjęła silnik stojący zabudowany wieżowo za odpowiednie rozwiązanie.
18 November 2012 - Świdnica, ul. Kopernika. Zdjęcie wykonane po drodze do Babci, u której znalazłem pochodzącą z 1989 roku mapę Świdnicy, zawierającą schemat komunikacji miejskiej z tego roku oraz pełny wykaz linii wraz z ich trasą. Myślę, że wielu może to zainteresować, zatem proszę bardzo:
1. WSCHODNIA - Leśna - Polna Droga - pl. Grunwaldzki - Muzealna - pl. Lenina - 1 Maja - pl. Wolności - Westerplatte - STRZELIŃSKA
2. SIKORSKIEGO - Zamenhofa - Ofiar Oświęcimskich - Muzealna - pl. Grunwaldzki - al. Niepodległości - pl. Wolności - Wrocławska - Szarych Szeregów - Przemysłowa - INŻYNIERSKA WPK
3. KRASZOWICKA - Bystrzycka - Westerplatte - pl. Wolności - al. Niepodległości - pl. Grunwaldzki - Muzealna - Ofiar Oświęcimskich - Zamenhofa - Sikorskiego - CIEPŁOWNIA ZAWISZÓW
4. OSIEDLE ZAWISZÓW - Łukasińskiego - pl. Lenina - Muzealna - pl. Grunwaldzki - al. Niepodległości - pl. Wolności - Wrocławska - Łączna - Szarych Szeregów - PSZENNO
5. FINDERA - Rutkowskiego - Zamenhofa - Esperantystów - Łukasińskiego - pl. Lenina - Muzealna - pl. Grunwaldzki - al. Niepodległości - Westerplatte - Jodłowa - Kopernika - OKRĘŻNA
6. SIKORSKIEGO - Zamenhofa - Ofiar Oświęcimskich - Muzealna - pl. Grunwaldzki - Westerplatte - BYSTRZYCKA "DIORA"
7. FINDERA - Rutkowskiego - Zamenhofa - Esperantystów - Łukasińskiego - pl. Lenina - Muzealna - pl. Grunwaldzki - al. Niepodległości - pl. Wolności - Wrocławska - Łączna - SZARYCH SZEREGÓW "ZEM II"
8. FINDERA - Rutkowskiego - Zamenhofa - Esperantystów - Łukasińskiego - pl. Lenina - Muzealna - pl. Grunwaldzki - al. Niepodległości - Westerplatte - STRZELIŃSKA
9. PL. GRUNWALDZKI - Muzealna - Sikorskiego - Stary Jaworów - Witków - MILIKOWICE
10. STRZELIŃŚKA - Westerplatte - pl. Wolności - 1 Maja - pl. Lenina - Muzealna - pl. Grunwaldzki - Sawickiej - Witoszów Dolny - Witoszów Górny - POGORZAŁA
11. WSCHODNIA - Leśna - Sawickiej - pl. Grunwaldzki - Muzealna - pl. Lenina - 1 Maja - pl. Wolności - Westerplatte - Boleścin - KRZCZONÓW
12. WSCHODNIA - Leśna - Sawickiej - pl. Grunwaldzki - Muzealna - pl. Lenina - 1 Maja - pl. Wolności - Westerplatte - Boleścin - Grodziszcze - Krzyżowa - WIERUSZÓW
13. FINDERA - Rutkowskiego - Zamenhofa - Esperantystów - Łukasińskiego - pl. Lenina - Muzealna - pl. Grunwaldzki - al. Niepodległości - pl. Wolności - Wrocławska - Łączna - Przemysłowa - INŻYNIERSKA WPK
14. PL. GRUNWALDZKI - Sikorskiego - Stary Jaworów - Nowy Jawornik - JAWORZYNA ŚLĄSKA
15. PL. GRUNWALDZKI - Muzealna - pl. Lenina - Łukasińskiego - Osiedle Zawiszów - Zawiszów - Sulisławice - Wiśniowa - WIERZBNA
30. CIEPŁOWNIA ZAWISZÓW - Sikorskiego - Zamenhofa - Ofiar Oświęcimskich - Muzealna - pl. Grunwaldzki - al. Niepodległości - Westerplatte - Śląska - Przyjaźni - Bystrzyca Dolna - BURKATÓW
31. PL. GRUNWALDZKI - Zamenhofa - Słotwina - Komorów n.ż. - Mokrzeszów - Świebodzice - WAŁBRZYCH
40. OSIEDLE ZAWISZÓW - Łukasińskiego - pl. Lenina - Muzealna - pl. Grunwaldzki - al. Niepodległości - pl. Wolności - Wrocławska - Łączna - Szarych Szeregów - Pszenno - Wilków - Niegoszów - PANKÓW
41. OSIEDLE ZAWISZÓW - Łukasińskiego - pl. Lenina - Muzealna - pl. Grunwaldzki - al. Niepodległości - pl. Wolności - Wrocławska - Łączna - Szarych Szeregów - Pszenno - KĄTKI
42. PSZENNO - Szarych Szeregów - Łączna - Wrocławska - pl. Wolności - al. Niepodległości - pl. Grunwaldzki - Muzealna - pl. Lenina - Łukasińskiego - Esperantystów - Zamenhofa - Słotwina - KOMORÓW
42 BIS. PSZENNO - Szarych Szeregów - Łączna - Wrocławska - pl. Wolności - al. Niepodległości - pl. Grunwaldzki - Muzealna - pl. Lenina - Łukasińskiego - Esperantystów - Zamenhofa - SŁOTWINA
43. OSIEDLE ZAWISZÓW - Łukasińskiego - pl. Lenina - Muzealna - pl. Grunwaldzki - al. Niepodległości - pl. Wolności - Wrocławska - Łączna - Szarych Szeregów - Pszenno - Wilków - Gruszów - Godkowice - MARCINOWICE
50. FINDERA - Rutkowskiego - Zamenhofa - Esperantystów - Łukasińskiego - pl. Lenina - Muzealna - pl. Grunwaldzki - al. Niepodległości - Westerplatte - Jodłowa - Kopernika - Okrężna - Jagodnik - MIŁOCHÓW
60. PL. LENINA - Muzealna - pl. Grunwaldzki - al. Niepodległości - pl. Wolności - Westerplatte - Bystrzycka - Opoczka - Bojanice - LUTOMIA GÓRNA
Wiele ulic po reformie w 1992 roku zmieniły nazwę. Są nimi m.in.:
pl. Lenina - PLAC ŚW. MAŁGORZATY
Sawickiej - WAŁBRZYSKA
Findera - MARCINKOWSKIEGO
Rutkowskiego - RIEDLA
Wyżej wymienione dane pochodzą z: "Plan Miasta - Świdnica 1989r." wydawnictwa PPWK Warszawa - Wrocław.
18 Oktober 2012 - Ostróda, pętla Zajezierze. Od 1 października w celach ekonomicznych (redukcja liczby kierowców) zostały wprowadzone linie łączone:
-kierowca z 1/I po zakończeniu pracy jeździ na 1D/II
-kierowca z 1D/I po zakończeniu pracy jeździ na 3/II
-kierowca z 2/I po zakończeniu pracy jeździ na 6D/II
Przy okazji - polecam porównanie z fotką z tego miejsca z 2003.